cestopisy

Chodník korunami stromov: Vysoký výlet v Bachledovej doline

Človek turistický (Homo turisticus) pri každej vhodnej príležitosti nevynechá možnosť vystúpiť na nejakú vyhliadkovú vežu, odkiaľ sa pár chvíľ pokochá  pohľadom na široké okolie. Od 29.9.2017 jednu ukážkovú postavili aj pri obci Ždiar v Bachledovej doline.

Na úvod sa určite hodí dobrá rada. Pri vstupe buďte medzi prvými. To v preklade znamená, že na parkovisku nech ste najneskôr približne o deviatej ráno. Pred vami totiž ešte v prípade nefungovania lanovky ostáva asi 45 minútová prechádza do kopca. Lístky si potom (aj v sezóne) kúpite bez čakania a navyše celá trasa bude oveľa voľnejšia. Menej ľudí znamená viac ticha pre prípadné pozorovanie o strom sa trieskajúceho ďatľa či otužilej veveričky.

Po celej trase sa občas objavia malé kreatívne odbočky s „prekážkami“ alebo informačné tabule týkajúce sa blízkeho okolia. Určite nepodceňte ani v lete vetrovku, lebo vietor dokáže s pocitovou teplotou pekne zamávať. A výlet si chcete predsa užiť a nie tam drkotať zubami. Pre smelých živočíchov ponúka plošina veľkú stredovú sieť, ktorú prejsť s pohľadom upretým k zemi predstavuje  príjemné adrenalínové vzrušenie. Výhľad po okolí má tiež svoje čaro. Vo výstavbe je aj tobogán z veže, po jeho zhliadnutí musím uznať, že to bude pekný frkot letieť dolu v uzatvorenej plechovej tube.


Pár zaujímavostí o stavbe a konštrukcii:
- dĺžka chodníka vrátane veže je 1234 metrov
- najvyššie položený bod na chodníku je 24 metrov nad terénom
- výška vyhliadkovej veže je 32 metrov
- drevo použité na stavbu: duglaska tisolistá, smrekovec opadavý
- objem použitého dreva: 1000 m3
- počet použitých skrutiek: cca 100 000 ks

Po výlete sa nezabudnite ísť posilniť do hotela Bachledka Strachan. Zo zariadenia reštaurácie, rýchlej obsluhy a chutných jedál sme boli veľmi milo prekvapení.

Viac podrobnejších informácii nájdete na oficiálnej stránke >>>
Odporúčané články:

Výlet na vodopád Skok: Cesta tam a späť

Recenzia hotela Toliar *** očami návštevníka

Važecká jaskyňa: Medvede tam môžete vidieť dodnes

 


myshfoto

Chodník korunami stromov: Bachledova dolina

© 2018 Myshoun


Autor: Myshoun, 17.11.2018