zábava

Rozprávka pre dospelých: Liehulienka a sedem alkoholikov

Za siedmimi vinohradmi, za siedmimi chmeľnicami a za siedmimi pálenicami v malom kráľovstve plnom chľastu sa na kamennom brale týčil krivo postavený škaredý zámok. Od večne opitých poddaných viac čakať nemohla ani prísna kráľovná Vodečka.

 

Tá veru nedbala na honosné plesy a šaty čipkou vyšívané. Večer čo večer bola na zámku klasická ožran párty, alkohol tiekol potokom, a kto to tempo s kráľovnou nevydržal, ten sa musel v hanbe pobrať preč. Dennodenné spíjanie však kráľovnej zatemnilo mozog, v žilách jej pomaly viac tiekol alkohol so stopami krvi, hoci to bežne býva skôr naopak. Panovačná Vodečka si veľmi zakladala na svojej povesti ženy, ktorá znesie za deň najviac poldecákov. Svoju formu si preto sporadicky overovala pred čarovným zrkadlom. „ Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi - kto sa dnes opil najviac na kašu?“ „Ty, kráľovná naša naliata, tvoj bordový nos a kalný zrak sú neprekonateľné“ – tvrdilo deň za dňom popravde ovínené zrkadlo. Až raz ...

„ Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi - kto sa dnes opil najviac na kašu?“ – pýta sa s istotou kráľovná. „Ty, kráľovná naša naliata, ale hovorí sa u pospolitého ľudu, že aj mladá Liehulienka podľahla statočne alkoholickému pudu“ – neisto hapká zrkadlo. „No, tak jeden ešte dám na istotu“ – prehltne Vodečka ešte ostatný poldecák.  Lenže rok sa stretol s rokom, a stalo sa, čo sa stať nemalo. „Zrkadielko, zrkadielko, povedz ... „Kráľovná naša naliata, vec sa má tak okato, že druhá býva viac ako ty na blato. Liehulienka Vaša jasnosť, pije teraz prvú ligu“. To ju dopálilo a Vodečka si nechala zavolať najvernejšieho a najtriezvejšieho horára Fermenta. I poverila ho úlohou neľahkou. „Liehulienku nájdeš, do hlbokého lesa zavedieš,  a jej scirhózovanú pečeň mi na podnose donesieš. Bez toho sa mi nevracaj. Inak ti stopnem prídel pančovanej borovičky“.

Ide smutný horár s tackajúcou sa Liehulienkou po lese, sľubujúc jej súkromnú exkurziu v novej pálenici na čistinke. Keď ho zrazu zomkne žiaľ, a celú pravdu jej povie „Dievča nešťastné, mám ťa na skutku skántriť, lebo vieš lepšie ako Vodečka v bare pariť“. „Bež ty ďaleko do lesa a už sa nevracaj, pozeraj len vpred, a už po lese toľko z absintu nevracaj. Pod horou v lese domček sa krčí, zo strechy komín destilačnej kolóny mu trčí. Ja sa zatiaľ pripravím sa smrť istú, pokiaľ v lese nenatrafím na ožratého turistu“.  A tak Liehulienka v ľaku utekala, čo jej promile dovolilo.  Cestu k chalúpke malých alkoholikov jej spoľahlivo ukazovali odhodené korkové zátky

Niekto ležal v mojej postieľke, vraví Chlipko.
Niekto pivom oblial moju postieľku, smutne poznamená Grgo.
Niekto sa nechutne vyzul v mojej postieľke, zamrmle Čučo.
Niekto nechal štuple na mojej postieľke, ťažko komunikuje Nadrbajko
Niekto nechal prázdne fľaše pod perinou, hundre grgajúc Rumčo
Niekto ovracal moju postieľku, reve v hysterickom záchvate bordový Burčiak
Niekto leží pomočený v mojej postieľke, dodáva apaticky trpaslík Pivsonko.

Tak ten niekto to pekne posr... posr... pozrime že, kto to jééé?! Veď to je dievča, krásne, krásne opité, teda kompletne a šrot ožraté ... a nielen to. Chlipko vytiahol z vrecka malú ploskačku domácej slivovice a priložil ho zliatej Liehulienke pod nos. Tá po chvíli zavetrila alkohol, pomaly otvorila oči a ticho zabľabotala „za jeden mi ešte ulej, piadimužík akýsi“. „Nič ti už nedáme, ty prasa jedno“ vyštekol ešte stále nasrdený Burčiak a oblial ju vedrom studenej vody.

Prebratá Liehulienka im hneď všetko vyrozprávala, o tom ako ju chcela ješitná Vodečka zmárniť. Uľútostilo sa im biednej devy a tak si ju nechali. Liehulienku si trpaslíci – alkoholíci veľmi rýchlo obľúbili. Cez deň im pomáhala v pálenici, i navarila,  poprala a dom poriadila, a večer sa pred nimi rada prezliekala do priesvitnej nočnej košieľky. Dobre im spolu bolo. Ale nič dobré netrvá naveky a zvesti o novej pomocníčke sa šírili lesom. Raz sa dostali do uší zliatej Vodečky, ktorá tomu najskôr nechcela uveriť. Tvrdá vyrezaná pečeň bola pre ňu jasným dôkazom. I opäť sa spýtala naliateho zrkadla „ Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi - kto sa dnes opil najviac na kašu?“ – vybehla na neho bez prípravy. Zrkadlo v ľaku grglo a smutne vraví “ Kráľovná naša naliata, ty si naša stálica, ale v malej chalúpke pod lesom, skáče väčšia opica“. Rozzúrená Vodečka sa preobliekla za pracovníčku colnej správy a do lesa rýchlo uteká. Liehulienku našla pri ochutnávke novej várky jalbkovice a pod hrozbou pokuty za nelegálne pálenie jej pohár otrávenej samohonky na uzmierenie núka. Zle nedobre sa stalo, mladej deve kolená sa podlamujú a farbu stráca. Srdce sa jej zastaví a po dome ju sáca. Padá ako vrece uhlia, naskutku celá stuhla. Keď sa trpaslíci – alkoholíci večer domov vrátia, slzám a smútku sa neubránia. Plakali za ňou dňom a nocou, a nevedeli si rady s tou zlou mocou. Na jej krásu a počesť si pripili, a do sklenenej rakvy ju strčili. Prešli týždne, prešli roky a k chalúpke znejú kroky. Toť statný princ Ochmelko, kôň spitý, na mládencovi len spodky a deravé tielko. Kalným zrakom truhlu s devou zbadá, možno pomôže jeho rada. Veko do diaľky odhodí a vôňou z ploskačky jej pod nosom lahodí. „Ách je beda, v takom smrade sa žiť nedá, kto môže také niečo do seba liať a na človeka sa podobať?“ Sláva a radosť, Liehulienka farbu zdravú razom dostáva, Ochmelko usmievajúc ledva obďaleč postáva. Alkoholíci razom tancujú okolo nej, hoci pri nich nie je ani diskžokej. „Čo za nápoj mi život vrátil?“ – pýta sa Liehulienka princa, čo by ju už radšej klátil. „Kráľovský repák  pani moja, z repy dopestovanej kus od hnoja“.

Všetko dobre skončilo, trpaslíci s Liehulienou na princov palác na svadbu odišli, ich hrdlá a pečene ale krátko neobišli. Slávilo sa vkuse tri dni a tri noci, až už nebol nik pri fyzickej moci. A mladý pár spolu pije možno dodnes, pokým sa skôr na smrť neupili.


Poznámka autora: Článok vznikol bez požitia tekutých návykovýcjh látok :)

Odporúčané články:


Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 8

Zázvorovica: Tekutý liek pre nezdravých dospelých

Nech to má grády: Miešané drinky pre každú príležitosť!


Kde sa pivo varí, tam... sme sa boli pozrieť

Pitie pre skutočných chlapov: Mezcal Pierde Almas

Autor: Myshoun, 26.9.2018
Foto: wirelessmagstuff.blogspot