blogy

Pestovanie zázvoru doma? Žiadny problém

Milujem zázvor. Najlepšie nakrájaný v čaji s lyžičkou medu a citrónom. Alebo si malú surovú kocku hodiť do huby, nech sa vyštípu bacile a nebolí hrdlo. Nedám na neho dopustiť.

 

Nemám problém presadiť orchideu, zachrániť hynúcu palmu alebo s odtrhnutého konára starého stromu vypestovať malý stromček záhoráckej slivky. Tak prečo sa nepustiť aj do milovaného zázvoru? Pokojne aj doma za oknom. Stačilo ho nejaký čas nechať v špajzi bez využitia a on aj sám začal pučať.

Bez predchádzajúceho naštudovania ako na to, som prepol na sedliacky rozum a puk poputoval do hliny na slnečné miesto s pravidelných zalievaním. Puku som však trochu pomohol, aby nebol v prievane pri otvorenom okne – postačil plastový priehľadný pohár, ktorý mu vytvoril akýsi miniskleník. Keď bol rastlinke pohár malý a zmohutnela, mohol sa odstrániť. Slnko, teplo, voda a čas vyhnali asi 40 cm rastlinku.


Výsledok?
Po pár mesiacoch sa v hline objavil pokrútený zázvor o hmotnosti 55 gramov. Čo pri fajnšmekroch je dávka asi na jeden trojdecový pohár.  Pravdou je, že bol trochu suchší, ale pripisujem to tomu, že som ho neskoro vytiahol. Silu však mal dostatočnú. Teraz je v kvetináči nasadených niekoľko nových zázvorov. Som zvedavý na túto úrodu.Odporúčané články:

Zázvorovica: Tekutý liek pre nezdravých dospelých

Recepty na polievky, ktoré chcú mať muži na tanieri

Autor: Myshoun, 21.2.2018