pre mužov

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 7

Človeku pár krát pod rukami zasyčí uzáver alebo priletí pod nos napenený krígeľ, a už tu bude leto. S nastupujúcou ponukou piva a nových „radlerovín“ to treba koštovať rad za radom. Ale s mierou. Hádam už treba len zopakovať, že čo chutí jednému, to nemusí druhému.

Neon
(alk. 4,5 % obj, pivo svetlé pasterizované, Rusko)
Zloženie: pitná voda, svetlý jačmenný slad,  jačmeň sladový, chmeľ

Daj mi svetlo do pohára: Ruský počin novej generácie vo fľaši moderného dizajnu – čierna matná fólia s bielo modrou grafikou.  Charašó. Chuťovo ale tiež pripomína bežné europivo z masovej produkcie typu - navaríme a potom poriedime. Inak svieže, chutné, správne voňavé, lepší priemer na večer pri telke.


Zlatý Bažant ´73
(alk. 4,5 % obj, svetlý ležiak, Slovensko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľ

Retro pivo z Hurbanova: Stále tvrdím, že staré veci sú kvalitné. Inak to nie je ani v prípade tohto ležiaku, ktorý bol uvarený podľa dochovaného varného listu z 16.4. 1973.  Fľaša podľa pôvodného dizajnu uvádza, že pivo sa varí 6 týždňov. A viete čo? Teraz ho výnimočne nebudem podrobnejšie hodnotiť, lebo si ho rovno kúpte a ochutnajte. Nebudete ľutovať, minimálne moje chuťové poháriky sa naozaj potešili. Pán hlavný, ešte jedno!


Miller

(alk. 4,7 % obj, svetlý ležiak, USA)
Zloženie: jačmenný slad, jačmenný sladový cukor, voda, CO2, chmeľ, kvasnice

Niečo z Milwaukee: O americkom pive som nikdy nemal vysokú mienku. Toto má síce na obale po anglicky napísané, že je to výber ... ale kua slabučký. Tí Amíci sú nejakí kŕčovití ohľadom chmeľovej vody, a asi aj preto si aj ľudia vo filmoch radšej objednávajú európske pivo. Žiadna veľká sláva, ale aspoň ho ochutnať mi nevadilo. Nabudúce sa len slušne pozdravíme a prejdeme okolo seba.

Zlatý Bažant Radler – levanduľa + čierna ríbezľa
(nealk. 0,0 % obj, miešaný nealkoholický nápoj, Slovensko)
Zloženie: vyrobené z nealko piva 44 % /voda, jačmenný slad, chmeľ/ a limonády 56 % /voda, cukor, prírodná limetková šťava, prírodná bazová šťava, prírodná šťava z čiernych ríbezlí, prírodná levanduľová a limetková šťava)

Ci pana, to ten poľný papagáj konšuje: Jednou vetou? Voňavá presladená tmavofialová malinovka vhodná do tepla. Chuťovo aj vôňou zaujímavá kombinácia, ktorej by som neriskoval do seba vliať viac ako dve plechovky po sebe. Niekomu sa môže zdať až príkra, ale minimálne na jedno ochutnanie odporúčam. 


Floreffe
(alk. 6,3 % obj, špeciálne svetlé pivo, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľ, trstinový cukor, kvasinky)

Flám či Valón? Je to jedno, lebo dobré pivo môže uvariť aj Eskimák (Ale len ten prudko šikovný). Tu ho síce nepotrebovali, na to majú svojho šikovného majstra. Pivo je lahodné, voňavé, veľmi dobre „piteľné“.

Steiger Radler Brusnica
(nealk. 0,0 % obj, miešaný nealkoholický nápoj, Slovensko)
Zloženie: vyrobené z piva 50 % /voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, antioxidant kyselina askorbová/ a sirupu s príchuťou brusnica zriedený so sýtenou vodou 50 % /voda, glukózový sirup, kyselina citrónová, prírodná brusnicová aróma)

Chudák medvede v lese: Keď som sa dozvedel o tomto radlerovom spojení, tak si jazyk v hube urobil malý valčík. Len trochu predčasne. Sladká voda s niečím brusnicovým čo sa v počte nad max. dva kusy naraz vypiť nedá. Chlapci by vo Vyhniach mali zapracovať na pomere sladkosti k pomeru chuti ovocia. Tú chémiu som cítil v hube do konca dňa. Ale pochválim aspoň zaujímavý obal. 


Wee Heavy
(alk. 7,5 % obj, polotmavé pivo Strong Scotch Ale, Slovensko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, pražená pšenica, chmeľ

Nalej že mi, nech sa popasujeme:
Už jedna 330 ml dávka tejto „sedemnástky“ jemne zatočila hlavu, ale smelo by som sa s ňou pustil aj do druhého kola. Po treťom by som už len napínal svaly a ležal, ale bol by to chutný súboj. A to prosím uvarili v našej Rožňave v pivovare Kaltenecker.  Dobrá práca pán sládek.Ginger Symphony
(alk. 5,0 % obj, svetlý zázvorový ležiak, Slovensko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, pšeničný slad, chmeľ, čerstvý zázvor)

Dôjdeš dvakrát do toho istého pivovaru:
Po Wee Heavy som zmlaskol aj túto zázvorovú vodu.  Opäť Rožňaváci stavili na silno anglický názov, ale nech ideme vo svete Pepíkom po chmeľovom krku. Farbu to má trochu zlatisto kalnú, zázvor chuťovo nepreráža, ale len opatrne podčiarkuje zaujímavo chutné pivo. Už mi k tomu len pečené rebierka chýbali.


Velmistr
(alk. 5,0 % obj, svetlý ležiak, vyrobené v EÚ pre Wajda a.s. Slovensko)
Zloženie: voda, jačmenné slady, chmeľový extrakt, extrakt pôvodnej mladiny 10,5% )

Prekvapenie a lá plznička: A pozitívne. Neveľmi horké, pričom zanecháva na podnebí nenásilnú sladkosť po jačmeni. Vôňa doslova príjemná a chuťovo by si ho viem predstaviť mať nalievaný celý večer. Určite je v prvej trojke dnešného prehľadu.

 

Súvisiace články:

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 6

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 5

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ - no. 4

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 3


Autor: Myshoun, 19.3.2017
Foto: arch pivovarov