pre mužov

Deväť filmových „čističov mozgov“ pre chlapov – no. 6

Dnes do bude žánrovo naozaj pestré. Od akcie, cez sci-fi, komédiu, fantasy až po vojnovú paľbu. Niekto si teraz povie, „kámo, veď tam máš trochu staré filmy“, Možno áno, ale pre mladého otecka je dostať sa k nerušenému pozretiu celého filmu malá kultúrna udalosť. A naškrabať 9 filmov tak nejaký čas trvá.

Práskač
(Snitch, akčná krimi dráma)
Réžia: Ric Roman Waugh
Hrajú: Dwayne Johnson, Susan Sarandon, Barry Pepper, Benjamin Bratt, Jon Bernthal, Michael Kenneth Williams, Nadine Velazquez, Melina Kanakaredes,

Takto sa žije u nás v Amerike: Najlepší kamarát pošle kamošovi úhľadný balíček na úschovu na pár dní. Jeho zvedavé ruky ešte poriadne ani neohmatali balíček s drogou, a už sú za dverami nervózni koledníci s policajnými odznakmi v rukách. Zvedavec ide do basy. Tam mladému pobyt zjavne škodí na pleť nielen v tvárovej oblasti, a tak to jeho tatko nenechá len tak. Tých 10 rokov by to syn nemusel vydržať v jednej kope. Keďže vo svoje stavebnej firme zamestnáva aj bývalých basmanov, tak sa od jedného z nich sa chce nechať uviesť na drogovú scénu. Nie žeby túžil po prepudrovaní nosa, ale má prísľub od štátnej zástupkyni, že pokiaľ dohodí štátu ďalšieho dílera, jeho synovi odpustia aspoň časť trestu. Tak sa tatko začne snažiť, až to všetko okolo neho utešene lieta.    

Hodnotenie: Herecké obsadenie na parádu, pozerať sa to dá, aj akčné scény nie sú úplne odfláknuté. Netrúfam si odhadnúť nakoľko sa od seba líšia filmový scenár a samotný skutočný príbehu, podľa ktorého to malo byť nakrútené, ale 6/10 si to zaslúži.


Babylon A.D.

(Babylon A.D,  akčný sci-fi thriller)
Réžia: Mathieu Kassovitz
Hrajú: Vin Diesel, Michelle Yeoh, Gérard Depardieu, Charlotte Rampling, Mark Strong, Mélanie Thierry,

Palebná sila nie je na okrasu: Byť žoldnier je trochu iný kšeft ako v dokladať konzervy do regálov. Doba je však (ako vždy) zlá, a zíde sa každý rubeľ a čistý štít. S ponukou ktorá sa neodmieta príde za veteránom zbraňovej spúšte Tooropom (Vinco) šéf ruskej mafie. Dá mu za úlohu doručiť „balíček“ v podobe mladej ženy z Ruska do Ameriky. Hlavne rýchlo a diskrétne  Spolu s veľmi zaujímavou mladou slečnou cestuje aj jej adoptívna matka, sestra rádu Noelitov. Dievča sa však počas presunu správa podozrivo. Dokáže riadiť ruskú ponorku, ovláda 19 jazykov a pozná veci, ktoré sa nikdy neučila. Čo môže byť dôvodom jej nadpriemernej inteligencie, a prečo sa kvôli tomu okolo nej zabíjaj tak veľa ľudí?

Hodnotenie: Smutne konštatujem, že akčný Vincent Nafta už hral aj v lepších filmoch. Scenár bol podľa mňa nedotiahnutý, zachraňovali to aspoň trochu akčné scény, aj keď podľa obsadenia by mohlo byť viac ohňostrojového rachotu a parádičiek popri tom. 4+/10 musí stačiť.

 

Hanna
(Hanna, akčný thriller)
Réžia: Joe Wright
Hrajú: Saoirse Ronan, Eric Bana, Cate Blanchett, Olivia Williams, Michelle Dockery...

Kto z koho: Dospievanie tejto slečny nie je ako u jej ostatných rovesníkov. Život v drsnej fínskej prírode za stáleho učenia sa v umení zabíjať a prežiť pod dozorom otca, bývalého agenta CIA, nemá s infantilnými plyšákmi v ružovej izbe nič spoločné. Snaha vychovať z nej špičkového zabijaka má svoje opodstatnenie. Dokonalú pomstu. Zlom v jej živote nastane vo chvíli, keď sama cíti, že je pripravená odísť na svoju prvú misiu. Otec a dcéra sa každý svojou cestou vydajú do Berlína, kde sa majú opäť stretnúť a vybaviť si staré účty z agentmi bývalého tatkovho zamestnávateľa. Hanna postupne zisťuje pravdu o svojej pravej existencii a dôvod, prečo má niekto veľký záujem na tom, že musí byť odstránená. Slovom, nikdy nevytoč nežnú tínedžerku, ktorá je šikovnejšia ako rota vojakov.     

Hodnotenie: Šikovná neokukaná blond „bourne cica“ sa naozaj nezdá. Film nenudí, má dynamiku, podľa zvukov z karavanu aj erotiku, a jasné že sa jedná o špinavú vnútrofiremnú politiku. Hudba k tomu pasuje ako otvarák na pivo, popri olove lietajú aj ruky rukaté. Neurazím sa pozrieť si to za nejaký ten rok ešte raz. Fešná Hanna teda dostáva 6 pusiniek na líčko a plusové pohladkanie.


Red: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční
(Red, akčná komédia)
Réžia: Robert Schwentke
Hrajú: Bruce Willis, Morgan Freeman, Mary-Louise Parker, Helen Mirren, John Malkovich, Karl Urban...

Ja ti dám že dedo: Človek si pokojne užíva dôchodok, keď mu zrazu prídu na návštevu kolegovia z práce. Len miesto fľašky majú v ruke samopal. Asi tak si penzionovaný agent CIA Frank Moses tieto časy nepredstavoval.  Zvyšnú energiu chcel akurát venovať mladej slečne z oddelenia vyplácania dôchodkov, ale rýchly spád okolností ich prvé rande urobil viac  akčnejšie. Začína sa  boj o život medzi legendou a jeho bývalým chlebvodarcom. Je čas nájsť starú partiu a zistiť, čo sa to do prdele okolo nich deje. Kolotoč s CIA, ruskou rozviedkou, americkým viceprezidentom a plných zásobníkov sa akurát spúšťa.

Hodnotenie: Už len samotné hviezdne herecké obsadenie si zaslúži vysoké hodnotenie. Keď sa k tomu pripočíta svieža nápaditá akcia s prísľubom podareného humoru, tak číslo 8+/10 je na mieste. 


Red 2
(Red 2, akčná komédia)
Réžia: Dean Parisot
Hrajú: Bruce Willis, John Malkovich, Anthony Hopkins, Helen Mirren, Mary-Louise Parker, Catherine Zeta-Jones...

Tak oni nám nedajú pokoj? Niekoho jednoducho starý agent Frank Moses pekne serie. Úloha číslo 1. – prežiť do splnenia úlohy číslo 2. - a tou je dať dokopy starý tím veteránov a pustiť sa do úlohy číslo 3 – teda, vypátrať mrdečka usilujúceho o zastavenie krvného obehu na dobu definitívnu, a malý bonus k tomu - zastaviť aj ničivú zbraň, ktorá má by pomiešala rozdelenie síl vo svete. Na menej kamarátsky pokec sa okolo nich často motajú teroristi, žoldnieri a chamtiví politici, ktorí naťahujú paprčky za ohromujúcou zbraňou. Horúco je všade kam sa pohnú, a tak na záchranu vlastnej vráskavej kože musia použiť okrem inteligencie aj dobrú kadenciu a humor.    

Hodnotenie: Zábava, prekvapivé zvraty, dobrá akcia, božské herecké osadenie, a opäť zábava. Trochu mi chýbal Morgan Freeman, ale toho nahradil nemenej podarený Anthony Hopkins. Spokojne vyrehotaný dávam opäť 8+/10. 


Diabolská brigáda
(The Devil´s Brigade, vojnový)
Réžia: Andrew V. McLaglen
Hrajú: William Holden, Cliff Robertson, Vince Edwards, Andrew Prine, Jeremy Slate, Claude Akins, Richard Jaeckel...

Grázli, čo naháňajú strach: Pred vznikom tejto brigády ešte neexistovali špeciálne vojenské jednotky. Ich zrod začal v Írsku s vycvičenými kanadskými profesionálmi a bandou amerických grázlov, ktorí poznali viac kriminál ako slobodu. Úlohu vytvoriť z dvoch nenávidiacich sa skupín prepadovú jednotku pripadne na plecia podplukovníka bez bojových skúseností. Po ťažkom výcviku a hrozbe rozpustenia brigády dokážu prvý krát svoj talent, keď bez výstrelu obsadia a zajmú Nemcov v malom talianskom meste, kde majú dôležitý zásobovací bod. Nemci z rešpektom o nich hovoria ako o Diabolskej brigáde. Z rivalov sú bratia v zbrani a svoju nenávisť prenesú na nepriateľov. Druhá akcia na seba nenechá dlho čakať. To čo ostatní nedobyli za týždne, oni dokážu za pár hodín. A legenda sa šíri ďalej.

Hodnotenie: Stará dobrá klasika, kde ešte neboli špeciálne efekty. Žiadne štúdiové výbuchy,  spomalené detaily, ale čistá filmárina. Začiatok mohol byť síce trochu kratší, ale veselý stred a akčný koniec to napravili. Jednotka, pózor ... udeľujem vám 6 dní voľna.  


Elysium
(Elysium, akčná sci-fi dráma)
Réžia: Neill Blomkamp
Hrajú: Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner, Alice Braga, Diego Luna,

To hore nie je Severka: Pekná ukážka toho, že svet v roku 2154 bude rozdelený len na dve skupiny. Chudobný plebs a superbohatú elitu, pre ktorú nebude nič nemožné. Zatiaľ čo prvú skupina prežíva zo dňa na deň na zdevastovanej Zemi, boháči si nerušene prebývajú na kozmickej stanici Elysium nad modrou planétou. Obrana stanice dbá na pokojný život pred votrelcami zo Zeme. Zatiaľ pozemšťania túžia po neuveriteľných zdravotníckych technológiach, ktoré sa tu nachádzajú. Robotník Max, pracujúci v továrni na robotov dostane zásah smrteľného žiarenia a ostáva mu iba pár dní života. Záchrana je iba hore. Preto príjme ponuku z podsvetia, ktorá môže pomôcť nielen jemu. A chlap ktorý už nemá čo stratiť, ide hlava nehlava, 

Hodnotenie: Celkom milé prekvapenie. Úprimne? Čakal som, že sa z toho vykľuje väčšia vtákovina, ale moje obľúbené herecké obsadenie ma prinútilo tomu venovať nejakú tú hodinku a pol osobného voľna. Bez zásahu kozmického žiarenia na ľavú hemisféru udeľujem 6/10.. Hobit: Smaugova pustatina
(Hobbit: The Desolation of Smaug, dobrodružné fantasy)
Réžia: Peter Jackson
Hrajú: Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Luke Evans, Orlando Bloom, Evangeline Lilly...

Zdravíčko pán drak: Turistický krúžok z Kraja s vedúcimi zájazdu v podaní Bilba, Gandalfa a šéfa trpaslíkov Thorinom Pavézom a iných komparzistov sa vyberú po zlatej značke k Osamelej hore do starého kráľovstva trpaslíkov Erebor. Cestujú ďaleko na Východ stretávajú tajomného Meddeda a fanúšikovia arachnofóbie aj tlupou obrovských pavúkov. Tých im pomôžu pobiť prudko militantne založení elfovia. Tí trpaslíkov milostivo ubytujú v celách predbežného zadržania, ale mazaný Bilbo ich z tadiaľ dostane aj bez úplatkov. Po neplánovanom splavovaní riečky za asistencie skřetov ich GPS naviedlo do Jazerného mesta. Tu pod prísľubom dotácii oblbnú politickú špičku mesta a majú voľnú cestu k hore plnej zlata  
Tam je však namontované dokonalé bezpečnostné zariadenie v podobe draka ktorý má všetok žltý kov nejako veľmi rád.... A keď už je ku koncu divák v napätí ako guma na podprsenke mladej panny pred prvým sexom, tak nabehnú titulky a musí sa čakať ďalší rok.


Hodnotenie: Čakať rok od „Neočakávanej cesty“ a ...navyše sa to nejako odkláňa od knihy. Chápem, že treba z toho vymlátiť čo najviac peňazí, ale prečo za každú cenu? Dej sa trochu vlečie, skřeti dostávajú na prdel kde sa len dá, ale vizuálne je to dokonalé. Animácia draka sa im skutočne podarila. Som prudko zvedavý na vyvrcholenie, lebo rozsekať jednu knihu na tri krát, má hádam aj iný ako finančný dôvod. Či? Bilbo, dnes to máš za 9/10.    


Stalingrad
(Stalingrad, 2013, vojnová dráma)
Réžia: Fjodor Bondarčuk
Hrajú: August Diehl, Thomas Kretschmann, Sergej Bondarčuk, Andrej Smoljakov

Éto byl naš górad: Jedna z najkrvavejších bitiek 2. svetovej vojny v novom spracovaní. Začiatok filmu bol totálne strhujúci, keď spoza násypu s revom vybiehali horiaci a strieľajúci  Rusi a len tak nenápadne sa hádzali do nemeckých zákopov na šedivejúcich wermachťákov. Keď sa prebojovali za obrannú líniu, v meste sa už bojovalo o každý dom, každú ulicu ... a tak sa filmový štáb vybral na jedno malé námestie, kde oproti sebe boli dva domy. Jeden s ruskými a druhý s nemeckými neplatiacimi podnájomníkmi. Nielen si že drzo nadávali cez ulicu, ale sem tam medzi nimi lietalo aj olovo. V „ruskom dome“ bývala mladučká Káťa, ktorá svojou prítomnosťou hormonálne destabilizovala malý oddiel bratov v baraniciach s červenou hviezdou. A hneď to bolo „Ja ljubľú tebjá“.. to taký nemecký dôstojník si našiel rovno ruskú kopulačnú fešandu. Prvý veľký stret nastal pri vyrovnávaní si účtov Nemcov s nevinnými civilistami. Vtedy to nabralo spád. Muž proti mužovi, boj na bodáky. Láska medzi ruinami. Zatiaľ čo jedna milovaná Ruska bola zachránená, druhá to šťastie nemala. Vzájomné prepady, chabnúca disciplína,  boj bez zľutovania... A potom  trochu odfláknutý hrdinský koniec. .   

Hodnotenie: Počas prvej hodiny som si hovoril - paráda. Videl som v tom silný potenciál, ktorý keby sa dotiahol, tak je na svete pán Film. Pritom kamera a strih boli úžasné. Scenár už tak hubu dokorán neotváral. Druhá hodina bola vlažná rusko – ruská a nemecko – ruská lovestory..  a sem tam lietali guľky okolo. Pritom staršie rovnomenné filmy z rokov 1989 a 1993 mali väčšie gule. Ak by povedzme pritvrdili záverečný boj a urobili z toho riadnu melu, celý film by teraz u mňa dostal oveľa lepšie hodnotenie.  Inu, v ímjeni Lénina daváju 7/10.

 

Súvisiace články:

Deväť filmových „čističov mozgov“ pre chlapov

Deväť filmových „čističov mozgov“ pre chlapov – no. 2

Deväť filmových „čističov mozgov“ pre chlapov – no. 3

Deväť filmových „čističov mozgov“ pre chlapov – no. 4

Deväť filmových „čističov mozgov“ pre chlapov – no. 5

Autor: Myshoun, 11.3.2014
Foto: uzw