pre mužov

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 2

„Vodu pijou žáby, pívo starý báby, my pijeme...“ na čo máte chuť. V dnešnej várke si môj jazyk pocestoval z Čiech, cez Belgicko až cez vodu do Anglicka. Keďže asi nikdy neochutnám poctivého mongolského čapáka, alebo svetlú tretinku z Konga, tak mi musia na súkromný test stačiť tieto tekuté vzorky.

Ridgeway Bad King John
(alk  6%, vrchne kvasené pivo 15 %, Anglicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky

Excuse me, one beer please: Táto tekutina tmavo kofolovej farby naozaj chutí. Pollitrovečku do seba obrátite ani neviete ako. Pena hustá, vôňa jemne nasládlá a chuť je taká unisex – ani veľmi horká, ani veľmi sladká. Šesť percent alkoholu na objem dáva pivu správnu iskru. Pokojne môže pán kráľ natiecť do pohára ešte raz... dvakrát....


Hoegaarden white

(alk 5 6%, pšeničné kvasinkové pivo 11, 7 %, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, pšenica, kvások, chmeľ

Prírodne zakalené osvieženie: Áno osvieženie. Farbu má ako hustejšia citronáda, chuťovo je hneď poznať, že tu je menej chmeľu, a viac sa o ňu postaralo obilie. Preto zabudnite na horkosť, ale pripravte sa na jemne sladký nádych. Hodnotím to ako slušný stred, ani prevratná pecka, ani preplachovač zubnej protézy. Ale napíšem to aj do tretice, osviežujúce.

Hemp Valleey Beer
(alk 0,5 %, konopné nealkoholické pivo, Česká republika)
Zloženie: voda, jačmenný slad, cukor, upravený chmeľ, chmeľový extrakt, vitamín C

Tráva bože tráva: Zvláštna chuť. Asi ako keď pokosíte šťavnatú ostrú horskú trávu, ale miesto vdychovania tej vône, by ste to pili. V ústach to urobí podobný pocit. Aj vôňa tohto piva je veľmi špecifická, niečo medzi horkými bylinami, liekmi a čistiacim práškom. Atypická horkosť, ale zaujímavá. Jedno za život na skúšku stačí.


Duval
(alk 8,5 % na obj.,  vrchne kvasené pivo 16,9 %, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky, 

Vraj špecialitka: Chlapci z pivovaru Brouwerij Duvel Moortgat majú moju poklonu. Na tomto tretinkovom elixíre som si pochutil. Už samotná vôňa prezradí, že toto nebude voda ústna, ale poctivá voda chmeľová, Farba je pri čapovaní iskrivo zlatavá, po chvíli jemne zmútnie. Doprial som si ho k decentne pikantnému kuraciemu mäsu, a bolo to skvelé spojenie. Hoci ho výrobca odporúča podávať pri teplote šiestich stupňov, to moje malo trochu viac, a vôbec mu neuškodilo. Smelo ho zaraďujem do mojej osobnej top 10 pív.


Pauwel Kwak

(alk 8,5 % na obj.,  vrchne kvasené pivo 19,9 %, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky,

1791: To je rok založenia pivovaru. Farbu by som prirovnal ku krátko vylúhovanému čiernemu čaju Lipton. Vôňa sladká, a k tomu už nebude ďaleko k samotnej chuti. Silná. Najprv decent karamelovo sladká, a keď a rozloží na jazyku, tak príjemne zhorkne. Pivko má grády, ale mať z neho opičku by som veru nechcel.


Bush

(alk 12 % na obj.,  vrchne kvasené pivo 24 %, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, cukor, chmeľ, kvasinky,

Vypil som kríček: Chuťovo podobné Pauwel Kwaku, niečo v zmysle rodinného príbuzného, len trochu silnejšieho. Po dúšku nechá v ústach niekoľko sekúnd výraznú chuť. Farebne by som ho opísal ako tmavšia verzia svetlého medu. Vôňa má intenzitu, a aj bez etikety na fľaši ucítite vyšší obsah alkoholu. Jedno na chuť je asi tak akurát, pri väčšom vypitom počte sa asi bude hlava cítiť ako na kolotoči.


Tripel Karmeliet

(alk 8,4 % na obj.,  vrchne kvasené pivo 19,8 %, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, pšenica, ovos, chmeľ

Šampión s penou: Toto tu má dokonca štyri ceny. Worls Beer Championship – cena za výnimočnosť, World Beer Cup – zlatá medaila, European Beer Star – zlatá medaila, World Beer Award – World´s Best Ale . Toľko pivných súťaží? Kam sa počtom hrabú na tie naše miss-kovské. Ale aby som nevyzeral blbo, tak by som to pivo mal vychváliť do neba? Či?
Nie, nakoľko nie som predajná (ani pivná) štetka, tak si to napíšem podľa seba. S prvým hltom ucítite iskrivé bublinky na podnebí. Obsah alkoholu je síce vyšší, ale nie je až tak chuťovo dominantný. Ako keby sa plížil v pozadí a lá šedá eminencia. Keď zavriete oči a ovoniate ho, niekde vzadu ucítite obilie. Podľa etikety ovos a pšenicu. Farba ako kamilkový čaj. Úprimne, megazázrak to nie je, ale rozhodne patrí k tomu lepšiemu čo som kedy pil.


Súvisiace články:

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“

Autor: Myshoun, 9.7.2013