blogy

Poznáte najčastejšie typy cestujúcich v MHD?

Hromadnou dopravou cestoval asi už každý, takže po prečítaní tohto článku si možno poviete - presne, toho / tú som stretol aj ja. Pri pravidelnej ceste do práce / školy máte určite pár stabilných spolucestujúcich, na ktorých sa moje typizovanie bude určite hodiť.

Diskofil: Bezohľadný zmrdeček s nízkym počtom letokruhov, ktorý je presvedčený o tom, že  hudobná produkcia, ktorú si momentálne súka do polohluchých uší, by mala zaujať všetkých cestujúcich, od vodiča až po osadenstvo pri posledných dverách. Niečo podobné aj mobilofil, ktorý sa rád počúva a hlasno gestikuluje, aby ukázal, že aj on má ten telefón bez kábla. 

Chrchlák: Chodiaci bacilonosič, ktorý dokáže byť chorý aj v období, keď je to hádam  zdravotne nemožné. Bezohľadným kašľom s nezakrytými ústami, kýchaním do priestoru, či hlasným vychrchlávaním hlienov z hrdla či nosa...  a teraz to príde – to potom prehltne, je ideálnym na vykopnutie na najbližšej zastávke.

Bezdomovec: Príbeh sám o sebe. Na jednej strane je ich človeku ľúto, ale dlhšie ako pár minút sa alkoholicko – neumyto – spoteno – pomočený smrad vydržať nedá. Dusí sa celý spoj a na jeho sedadlo si ešte hodnú chvíľu nikto nesadne. 

Mamička s potomkom: Zábava či nervozita, inej cesty niet. Mladá fešná mamička so spinkajúci bábätkom v kočíku, alebo väčším niečo roztomilo žvatlajúcim je milé spestrenie cesty. Ale pokiaľ sa ozve malá siréna, či plačúci hysák... tak to bude ťažké cestovanie.  

Umierajúci dôchodca: K spoju beží ako vytrénovaní triatlonista, ale tesne pred dverami sa z neho / nej stáva úbohá bytosť so smrťou na jazyku. Taškami či barlami si vždy urobí dostatok miesta na predratie sa cez celý spoj. Zažil som aj prípad, keď sa babička v poloprázdnom trolejbuse  postavila nad sediaceho mladíka na tvrdohlavo nástojila na tom, aby ju tam pustil si sadnúť, lebo je to „jej“ miesto. Smutný je však fakt, že čoraz menej ľudí dôchodcom slušne uvoľňuje miesto na sedenie.   

Mládež školou povinná: Návrat do vlastnej mladosti v podobe pubertálnych výrokov, len jemne aktualizovaných dobou. No, niektoré sú až moc. Keď sa napríklad ôsmačky ZŠ či prváčky SŠ bavia o tom, že tá a tá chudera nevie vyfajčiť svojho frajera. a je úplne trápna aj s tým, lebo sa nechce nechať ani vyprstovať. Do toho slovník hodný štamgastov štvrtej cenovej... Slovom, nemý úžas.

Mladý otecko: Spoznávacie znamenia - kruhy pod očami, uzívaná tvár, apatický pohľad po okolí, snaha sa oprieť o okno či dvere. Privreté oči alebo browsovanie na tablete je jeho  malou chvíľou relaxu v ulietanom dni. 

Urevaní Cigáni: Že sa pravdepodobne (na čierno) vezú, je niekedy počuť už na zástavke. S obľubou si  nesadajú vedľa seba, ale väčšinou ich delia aspoň dva rady sedadiel, aby si schuti po sebe zarevali. V tých to situáciach oceníte tesnú blízkosť diskofila.   

Batôžkar (lazník z Východu): Je mu úplne jedno, či je spoj prázdny alebo plný. On sa s tým debilným batohom na chrbte tlačí dnu. A navyše potom má tie gule sa s ním otáčať na všetky svetové strany.

Turisti: Postavičky s vytreštenými očami a batožinou, ktoré sa sem tam tlačia do prvých dverí a snažia sa u vodiča kúpiť cestovný lístok. Ak lístok majú, tak sa nervózne obzerajú na všetkých okolo. Pokiaľ sa snažia dostať z okolostojacich odpoveď ohľadom vystupovania, tak riešia dilemu, komu veriť. V priemere  + - jedna zastávka. A k tomu jednoznačný mínus našej slovenskej mentality - Nad nimi sa revízor nezľutuje nikdy.

Smraďoch: Pozor, nemýliť si s bezdomovcom. Toto je priemerne situovaný občan, ktorý len zabúda na dve základné veci pri voľnom výbehu medzi jedincov svojho druhu. Tou prvou je existencia sprchy, a tou druhou, existencia antiperspirantu. Hojný výskyt takýchto cestujúcich je hlavne v okolí veľkých prestupných staníc vlakov a autobusov. Ako môže niekto dávať okolo seba kompostový odór už ráno? A prečo sa to týka aj žien?

Starý seladón: Šibalský pánko v rokoch, ktorý rád nadväzuje rozhovor so ženami od 18 - ... veľa rokov. Či už je to jeho známa, alebo náhodná spolucestujúca, rád si nájde zámienku na nadviazanie debaty a prezentácie svojho nového umelého chrupu. Jeho blízkosť by mali vyhľadávať hlavne puberťaci, aby sa čo to naučili z jeho konverzačného umenia.

Vyfintená pipinka: Tri krížiky na chrbte, nahodená podľa poslednej módy. A buď tak nešikovná, že si dosiaľ nedokázala uloviť žiadneho chlapa s autom (či si ho aspoň vysúložiť), alebo tak povahovo nevhodná na vzťah, že skončí ako iba vytuningovaná slečinka. Klipkajúcimi očičkami a našpúlenou pusou na vysolárkovanom tele dáva najavo, že je voľná a vhodná.

Vytuningované paničky: Oproti vyfintenej pipinke sa už stihla vydať. Domá má chlapa, ktorý odchádza do práce skôr ako ona, alebo sa sama  bojí sadnúť si do auta za volant. Alebo už rozvedená a stále na love. Vždy pekne nahodená a navoňaná. Vyhľadávaná korisť starého seladóna. 


Nevšímavý chrapúň: Tento typ sa týka iba mužov pod 50 rokov (starší nech si pokojne sedia). Počas cesty predstiera preukrutnú únavu, alebo rovno spánok. Svoj lenivý kakáč nie je dokonca ochotný zdvihnúť ani keď sa nad ním kýva babička, tehotná žena alebo rodič s dieťaťom na rukách. Hanba mu! 

Blokáč (feat. Ajka): Nastúpi do spoja, a len čo je dnu, tak hneď za dverami zastane a začne sa rozhliadať. Je mu jedno, že za ním sa pokúša nastúpiť ešte celá horda ľudí - on tam len stojí, čumí a zavadzá. Jeho nástupom sa to však nekončí. Ak ho tlak nastupujúcich pretlačí ďalej, tak sa tento expert postaví spravidla niekam do prostriedku, a buď sa nechytí vôbec, alebo len tak symbolicky. Keď sa potom dá dopravný prostriedok preňho neočakávane do pohybu, stratí balanc a očakáva od spolucestujúcich, že ho budú ratovať...

Dement so samomluvou: Hoci sa jedná o limitovanú edíciu, existujú z nej až dva druhy. Prvý je otravný, druhý naopak zábavný. Zastúpenie je rovnomerné u oboch pohlaví. Tlačoví hovorcovia sa od nich veru majú čo učiť, lebo títo pacienti sa spôsobom sebe vlastným dokážu na preskačku vyjadrovať ku všetkým možným témam. A je po nude : )


Ak vás napadne nejaký typ voziaceho sa spoluobčana v MHD, ktorý som zabudol, tak neváhajte a napíšte mi na myshoun(vyúdenýzavináč)džímejl.kom


Autor: Myshoun, 20.3.2013
Foto: lightrailnow.org