blogy

Nevysvetliteľné javy v detských rozprávkach

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako mohlo niečo v rozprávke nejakým spôsobom prežiť, vzniknúť, či sa vôbec stať? Pri večernom čítaní rozprávok ma to sem tam už napadlo. Tak schválne...

Janko a Marienka: Brat so sestričkou sa zatúlali do lesa, našli Perníkovú chalúpku, baba Jaga ich chytila. Janko išiel za mreže, Marienka trpela údelom zneužívania detskej práce. Doteraz všetko jasné.
??? ... ale prečo, keď bola Perníková chalúpka perníkovou, tak prečo sa Janka jednoducho neprežral von? Však keď ježibaba ide s krížovkami na latrínu, tak snáď zatiaľ nenápadne užieram zo steny :).

Sedem kozliatok a vlk: Len čo mama koza zatvorila bezpečnostné dvere na chalúpke, už si hladom zužovaný vlk trielil na mladú kozľacinku do ich domčeku. Keďže ako neznalá technických noviniek nemala koza na dverách kukátko, tak boli kozliatka nútené rozpoznať návštevu iba po hlase. Nakoľko vlk tento audio problém vyriešil pod kováčovým kladivom, bol problém na ceste. Kozliatka zožral (okrem jedného) a išiel preč.
??? Po rýchlom nákupe v lesnej večierke vytočená koza nájde doma prázdnu chalúpku. Schované kozliatko jej všetko vyžaluje. Koza nájde nažratého vlka, rozpára mi brucho, vytiahne živé kozliatka, nahádže mu tam balvany a zašije ...a kua vlk si zatiaľ spokojne spí aj bez narkózy. Kozliatka vyskočili vysmiate, bez náznakov počiatočného trávenia či pridusenia.

Snehulienka a sedem trpaslíkov: Macocha nechala poľovníka zabiť Snehulienku, ale ten mäkkýš to neurobil, tak utiekla k trpaslíkom. Tam ju však vymákla macocha a pod zámienku príjmu vitamínov ju nechala zjesť otrávené jablko. Snehulienka na počkanie zomrela. Doteraz všetko jasné.
...ale ako mi niekto vysvetlí, že po sto rokoch ležania na chrbte nemala vôbec preležaniny? ??? Sto rokov ju tí krpci určite ani neumyli, takže z toho vyplýva, že ten princ ju vlastne našiel po smrade. Navyše musel byť chudák z tej dlhej cesty poriadne prechladnutý, že cez nádchu necítil z nej ten kandel (hlavne z  úst), a navyše jej dal pusu. Do toho nesmelo hádam, že by jej vlastné nechty na nohách aj črievičky vyzuli, nechtami na rukách by sklenenú rakvu zvnútra škrabala a sto rokov neumytá hlava by bola rajom pre hmyz všetkého druhu. Ale tipujem, že ju vekom rozpadnuté šaty celkom odhalili, takže princ sa úchylne ulakomil.


A je toho určite viac...

Súvisiace články:
Nevysvetliteľné javy v detských rozprávkach – 2

Autor: Myshoun, 24.11.2012