blogy

Návrh novej značky: Pozor, sedlák v meste!

Trochu si rypnem do neutíchajúceho boja vodičov na našich cestách. Je priepastný rozdiel ísť autom počas dopravnej špičky vo veľkom meste a nejakej ospalej dedine. Vodiči si vytvoria návyky na jazdu v tom svojom ghette a pri jazde inam začínajú tie pravé a nefalšované moto radovánky. Postrachom je akčný mestský vodič v dedine, a ešte väčší je, dedinčan vo veľkom meste. A tak komédia na základe skutočných udalostí začína...

Slovenský extrém je asi jednoznačne Bratislava. V nej drzo postavili na jednej ceste viac semaforov, ako v celej väčšej dedine dokopy. Ak sa do tohto dopravného hurhaju vyberie Vincek na svojom sviatočnom približovadle, tak tečú nervy všetkým. Sporadicky Vincek poriadne nevie, kam vlastne ide, tak si to mastí zúfalou 30 až 40 –tkou v hociktorom pre neho sympatickom pruhu. Nedajbože má ešte papierovú mapu na volante a blinker považuje za míňanie elektriny. Brzda je v pohotovosti a strhnutie volantu na poslednú chvíľu je štandard. Preto je viac ako nutná bezpečná vzdialenosť od postihnutého vozidla, ktorú niekedy zle pochopia iní vodiči a myšičkou sa pichnú pred vaše auto s následným elegantným vybrzdením... lebo Vincek akurát práve niečo nevyriešil.

Ďalšou nútenou prestávkou v aute sú parkovacie orgie dedinského autíčka. Cúvať pri pozdĺžnom parkovaní je niekedy nadľudský výkon. Veď pichnúť malý Citroen C3 do miesta pre Hummer je skutočne asi nemožné. Teda možné to je, ale nie na prvý, alebo druhý krát. Osobne som zažil pána, ktorý to riešil 7 minút systémom jednotka – spiatočka a nakoniec išiel parkovať aj tak inde. Aspoň som mal kde parkovať ja. Diky Vinco z MA! Pánko vôbec nie je výnimka, pánko je skoro parkovacie pravidlo. 


Jasné, drbnutí Blaváci?
Ale toto nie je iba problém Bratislavy. Priznávam, že často nadávame na DS, MA, PK, SC či NR. Ale podobne si napríklad trhajú vlasy Bystričania zo Zvolenčanov, Žilinčania zo samovrahov z Čadce a Dolného Kubína. Dunajská Streda to je legenda sama o sebe Košičania by najradšej motorom rozdzigali totych šalených z Popradu a Prešova. Tým nechcem povedať, že mestský vodič je volantový kápo, dokonca môže jazdiť horšie ako divá sviňa na skútri, ale čo niekedy predvádzajú Vincovia, to je sila.

Preto zodpovedne navrhujem...
Aby všetky sviatočné do mesta vchádzajúce „dedinské vozidlá“ boli vo vlastnom záujme dobrovoľne opatrené nasledujúcimi doplnkovými značkami. Umiestnenie: Viditeľne v pravom hornom roku na prednom skle, a v ľavom hornom rohu na zadnom skle. Odporúčaná veľkosť: 15 x 15 cm.

 

Vysvetlivky:
- ružové prasátko a prekrížené hrable s vidlami sú snáď jasné každému
- zelená farba zvýrazňuje čistý a smogom nedotknutý vidiek
- vnútorný ružový kruh označuje ženu – vodičku, svetlo zelený kruh muža – vodiča
- miesto pre sprievodné informácie, a to: „Držiteľ tejto doplnkovej značky, si vodičský preukaz poctivo kúpil“ alebo „Držiteľka tejto doplnkovej značky, si vodičský preukaz poctivo vysúložila“ udelí príslušný dopravný inšpektorát na základe zistených priestupkov.
- veľké písmeno / -á abecedy označujú získanú vodičskú skupinu

Silný nápad veliký...
Bolo by menej trúbenia, bolo by menej fuckerov a ťukancov – lebo každý by vedel, že sa nachádza v blízkosti prasátkovského autíčka. Veď keď môžu mať svoju značku šoféri - začiatočníci, prečo by nemohli mať aj vidlyboys a vidlygirls?

Pozrite si v tabuľke, komu vlastne nadávate ... (EVČ slovenských okresov)

Ev.číslo Okres Ev.číslo

Okres

BA, BL Bratislava PD Prievidza
BB, BC Banská Bystrica PE Partizánske
BJ Bardejov PK Pezinok
BN Bánovce nad Bebravou PN Piešťany
BR Brezno PO, PV Prešov
BS Banská Štiavnica PP Poprad
BY Bytča PT Poltár
CA Čadca RA Revúca
DK Dolný Kubín RK Ružomberok
DS Dunajská Streda RS Rimavská Sobota
DT Detva RV Rožňava
GA Galanta SA Šaľa
GL Gelnica SB Sabinov
HC Hlohovec SC Senec
HE Humenné SE Senica
IL Ilava SI Skalica
KA Krupina SK Svidník
KE, KI Košice SL Stará Ľubovňa
KK Kežmarok SN Spišská Nová Ves
KM Kysucké Nové Mesto SO Sobrance
KN Komárno SP Stropkov
KS Košice-okolie SV Snina
LC Lučenec TN, TC Trenčín
LE Levoča TO Topoľčany
LM Liptovský Mikuláš TR Turčianske Teplice
LV Levice TS Tvrdošín
MA Malacky TT, TA Trnava
MI Michalovce TV Trebišov
ML Medzilaborce VK Veľký Krtíš
MT Martin VT Vranov nad Topľou
MY Myjava ZA, ZI Žilina
NM Nové Mesto nad Váhom ZC Žarnovica
NO Námestovo ZH Žiar nad Hronom
NR, NI Nitra ZM Zlaté Moravce
NZ Nové Zámky ZV Zvolen
PB Považská Bystrica
Autor: Myshoun, 24.10.2011