pre mužov

Fero Miko: Talentovaný muzikant vydal svoje debutové CD - Arrival

Hudbu dnes už robí kdekto. Stačí k tomu počítač a príslušný hudobný program. Ale muzikanta to z neho neurobí, pretože Pán Muzikant chytí do rúk nástroj a hrá s ním ako o život. Jeden z takýchto Pánov konečne vydal nedávno svoje prvé CD s názvom Arrival. V jeho podaní tu nájdete 15 skladieb, kde má sólo jeho trúbka, a neodradí to ani tých, ktorí tento žáner nepreferujú. Mojou hlavou toto CD prebehlo už niekoľkokrát, a bolo to zaujímavé a osviežujúce počúvanie. Teraz vám ponúkam aj krátky rozhovor s jeho autorom.

Nedávno ti vyšlo tvoje prvé CD s názvom „Arrival“. Aký je to pocit držať „svoju hudbu“ v rukách?
Je to krásny pocit, pretože toto moje CD je taký môj jeden zo splnených snov a veľmi svedomito som sa naň pripravoval. Je to také zúročenie mojej doterajšej práce. Mám z neho veľkú radosť. Najväčšiu radosť má moja milovaná manželôčka, pretože to CD nazýva aj naším tretím dieťaťom :)

Album má 15 skladieb, ktorá z nich je taká tvoja „srdcovka“ a prečo?
Je ťažko povedať, ktorú skladbu z CD mám ako srdcovku. Tieto skladby som tam nahral preto, lebo ich mám rád a rád ich hrávam... Malagueňa od Ernesta Lecuona bola moja prvá sólová skladba, ktorú som počul hrať v TV na koncerte pána Karla Gotta z Lucerny v podaní vynikajúceho trubkára pána Václava Týfu. Veľmi ma tá skladba oslovila a doteraz mám z toho zážitok.

Podľa playlistu sú to prebraté pesničky nahrané v tvojom aranžmá. Rozhodne to však nie sú ľahké skladby. Nebál si sa toho, že by si na nejakej hudobne „narazil“ a nedopadla by podľa tvojich predstáv?
Vždy je čo vylepšovať a stále sa dá niečo zahrať inak. Ja som sa však snažil každú skladbu nahrať tak, ako ju hrávam aj na živých koncertoch, aby sa nahrávka nelíšila veľmi od reálneho vystúpenia. Väčšinu skladieb z môjho CD hrávam už dlhší čas na svojich koncertoch takže ich mám už prebádané – vedel som, do čoho idem. Obavy som nemal, vždy sa snažím na svoje vystúpenia svedomito pripravovať.

Teraz sa trochu vrátim späť na tvoje začiatky. Bola trubka tvoj prvý hudobný nástroj, ktorý si držal v rukách a u neho si aj zostal, alebo to bol nejaký prirodzený vývoj? Väčšina chalanov skúša bicie, gitaru, klávesy... Ako to bolo s tebou?
Bol som ako chlapec veľmi aktívny a hlavne nestály vo svojich záľubách. Vždy keď prišiel do našej triedy na ZŠ obežník s ponukou na nejaký krúžok, tak som sa prihlásil. Chvíľu som tam chodil a potom zas niečo iné. Raz som bol chorý a prišiel obežník na pionierskeho fanfáristu. Nikoho to samozrejme nezaujímalo vtedy ešte súdružka učiteľka vyriekla vetu: „Napíšte tam Fero Mika – keby tu bol, určite by sa prihlásil : )
Tak som začal chodiť na ĽŠU, kde som sa učil hrávať fanfáry pri príležitosti pionierskych osláv. Raz sa ma pán učiteľ opýtal: „Nechtěl bys hrát na pístovou trumpetu?“ Moc som tomu nerozumel, čo je to pistová trumpeta, ale pristal som – mal som vtedy 10 rokov. Odvtedy sa to so mnou ťahá až dodnes. Trúbku som si zamiloval už odmalička. Rád som ako dieťa počúval v nedeľu doobeda s otcom melódie TČO SR, kde veľmi často hrával svoje trúbkové sóla legenda pán Juraj Lehotský. Obdivoval som pána Jana Slabáka a jeho Moravanku, ktorý veľmi často vystupoval v TV v rôznych zábavných programoch: Televarieté, Možno príde aj kúzelník, Sejdeme se na Vlachovce a pod. Bola to láska na prvý pohľad : )


1. Arrival - ABBA
2. Can`t help falling in love -  H. Peretti, L. Creatore
3. Malaguena - E. Lecuone
4. Einsamer Hirte - J. Last
5. Concertino für Trompete -  H. James
6. Nächtliche Tränen -  M. Kolstrunk jun.
7. Karneval von Venedig -  J.B. Arban
8. Die Königin bin ich - M. David
9. Swing Polka Balance -  A. Hudec
10. Ave Maria -  F. Schubert
11. Hora Staccato - G. Dinicu
12. Die Begegnung -  J. Klampiar
13. The Power of love -  C. De Rouge
14. Zorba the Greek -  M. Theodorakis
15. Das Lied vom Tod - E. Morricone 

Keďže cvičenie robí majstra, musím sa opýtať – koľko hodín denne na trubke trénuješ?
Cvičím na svojej trúbke cca 3-4 hodiny denne. Pravidelne už od Konzervatória chodím cvičiť na šiestu hodinu ráno, rozohrávať sa. Počas štúdií som cvičil aj viac. Neviem, či je to veľa, alebo málo, ale veľmi ma baví na sebe pracovať a prekonávať určité méty. Som presvedčený, že to k umeniu patrí.

Kde všade ťa môžeme vidieť resp, počuť?

Tak a sme opäť pri plnení si svojich snov J. Už som spomínal trúbkové osobnosti, ktoré sú taktiež mojimi vzormi. Jedna z nich a pre mňa tá najväčšia je práve pán Jan Slabák s ktorým už spolupracujem a koncertujem zhruba 6 rokov. S jeho kapelou Moravanka som odohral veľa krásnych koncertov a veľa ďalších máme už v diároch, dokonca aj na rok 2012. Takže ďalší veľký sen aspoň raz si zahrať s týmto nestorom dychovej hudby sa mi splnil. Moravanka je totiž dychovka, ktorá skutočne swinguje a keďže mám rád ľudovú hudbu a tanečnú hudbu v tejto kapele si ukojím všetky svoje „umelecké úchylky“J. Ďalej pôsobím v Nemeckej kapele „Jörg Bollinn und das Môhrische Feuer“ kde som na poste sólo trubkára. S touto kapelou som už prebrázdil snáď celé Nemecko. Na Slovensku si vždy veľmi rád zahrám, ak mi to čas dovolí a nájdem voľný termín v diári s veľmi zaujímavou kapelou „Sherpa Band“, ktorá má tiež zápis v Guinessovej knihe rekordov za najnižšie položený koncert v bani Handlová a najvyššie položený koncert na Gerlachovskom štíte v priebehu 24 hodín. My túto „kapelku“ nazývame aj Hardrockovou dychovkou a hráme veľmi široký repertoár a to všetko akusticky. V neposlednom rade musím spomenúť aj Veľký dychový orchester v Považskej Bystrici pod vedením pána Mgr. Michala Brósku s ktorým už pravidelne hrávam novoročné koncerty a vždy mám veľmi krásny pocit, keď si s nimi môžem zahrať, pretože som sa v tomto kraji narodil.

Ak mám dobré informácie, tak tvoja prvotina je celkom úspešná v Nemecku. Môžeme sa tešiť aj na druhý album?
Áno, je to hlavne úzko spojené s koncertmi, ktoré tam veľmi často hrávam a mám tam naozaj verných fanúšikov, na ktorých sa vždy veľmi teším a práve oni mi dávajú tú silu robiť viac a viac, tak si myslím, že druhý album by mohol byť mojím ďalším sníčkom :)

A na záver ešte malý odkaz svojim fanúšikom...
Zdravím všetkých mojich fanúšikov, teším sa z Vašej priazne a ďakujem Vám za podporu a dôveru.

Autor: Myshoun, 9.6.2011
Foto: archív F.M.